MUDr. Jana Studničná

Pro těhotné

Vážená maminko, 
 
v průběhu těhotenství budete zvána na pravidelné kontroly do naší ambulance. Do poradny noste vždy s sebou   –   těhotenskou průkazku zkumavku s ranní močí ( obdržíte u nás při vystavení těhotenského průkazu)
      Pokud se nemůžete dostavit, omluvte se, prosím.
     Před otěhotněním a první 3 měsíce těhotenství doporučujeme užívat kyselinu listovou ( 400ug/den) a jíst pestrou vyváženou stravu (syrová zelenina, ovoce, maso, ryby). Alternativou je užívání vitaminových preparátů pro těhotné.
 
Součástí těhotenské poradny je vždy kontrola hmotnosti, krevního tlaku a orientační vyšetření moči na přítomnost bílkoviny a cukru. Dále pak:  
 
12. -14. týden – vystavení těhotenského průkazu, cytologické vyšetření děložního čípku,  I. ultrazvukové vyšetření se zaměřením na výskyt vrozených vývojových vad ( screening). Doporučujeme  prvotrimestrální screeningové vyšetření rizika chromozomálních vad (Downova syndromu), vyšetření má vyšší záchytnost a nižší falešnou pozitivitu než screening v 16. týdnu   – objednejte se sama co nejdříve po potvrzení těhotenství lékařkou na akreditovaných pracovištích v Gynekologické ambulanci MUDr. Sochůrek Poliklinika Modrá Hvězda Mladá Boleslav tel: 326 320 401 ( 1200 Kč)  nebo na pracovišti  Kliniky Sv. Klimenta Praha  www.gennet.cz   ( 1 000 Kč) nebo Profema Praha, Karlovo náměstí  325/7 Praha 2, tel: 737 220 878 ( 1600 Kč)  Pojištěnkyně ZPŠ mohou využít Zdravotní program ZPŠ – příspěvek na nové metody 1200 Kč Pojištěnkyně VZP  mohou využít příspěvku  max 500 Kč.
 
Do 14. týdne – odběry krve – krevní obraz, krevní skupina a protilátky proti Rh faktoru, protilátky proti HIV, žloutence B, syfilis. Glykemie nalačno. Endokrinologickou společností je doporučen odběr funkce štítné žlázy (TSH,fT4,antiTPO),  není hrazeno zdravotní pojiš´tovnou ( cena 1000 Kč), provedeme na přání těhotné. Pojištěnkyně ZPŠ (209) ale mají hrazen z nadstandardních programů.
 
16. týden - Biochemický screening Downova  syndromu a rozštěpových vad nervové trubice plodu u pacientek, které neabsolvovaly prvotrimestrální screening s negativním výsledkem či ho neabsolvovaly vůbec.
 
20. týden – II. Ultrazvukové screeningové vyšetření
 
24.týden -  vydání žádanky na oGTT (orální glukozový toleranční test) -   vyloučení přítomnosti těhotenské cukrovky
 
28.týden -  u Rh negativních kontrola hladiny protilátek
 
30.- 32. týden III. Ultrazvukové screeningové vyšetření, odběr krve -  krevní obraz,  plánování nástupu na mateřskou dovolenou ( 32 . -34. týden). Registrujte se do porodnice =  objednejte se na sepsání porodopisu.
 
34. týden –  u Rh negativních kontrola hladiny protilátek
 
36.týden – kardiotokografické vyšetření a kultivační vyšetření pochvy 
 
Pozn.: V těhotenství je třikrát provedeno ultrazvukové vyšetření se zaměřením na záchyt vrozených vývojových vad ( screening) hrazené zdravotní pojišťovnou. Ultrazvukové vyšetření navíc provádíme  na  žádost . Cena 400 Kč.
Nezapomeňte: Zařídit si vyšetření u svého praktického ( obvodního) lékaře a preventivní prohlídku u zubního lékaře, obě vyšetření si nechte potvrdit do těhotenské průkazky. 
 
Těhotenské cvičení a příprava k porodu: por. as. Markéta Klapačová Úterý od 16,30-17,30 Hotel Galatea, Kosmonosy This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
     
Těhotenský tělocvik a příprava k porodu probíhá v porodnici ( Gynekologicko porodnické oddělení Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, vchod z ul. B. Němcové): 
Pondělí 15,00 – 16,30 h ( do 30tydnu těhot.)      Čtvrtek 8,00 – 9,30  a 10,00 – 11,30 (po 30tt) 
Bez objednání, s sebou cvičební úbor a těhotenskou průkazku. Před zahájením těhotenského tělocviku doporučujeme poradit se s lékařkou. Těhotenský tělocvik, péči v šestinedělí nebo návštěvní službu lze též domluvit s por. as. Mikuleckou na tel.: 737 945 109, též s Bc. Ivanou Kinterovou ( viz výše) .
         
Předporodní příprava RC Kulíšek , tř. V. Klementa 442 ( výstaviště) , Mladá Boleslav– cyklus 7 opakujících se přednášek, středy 18-20h, p. Helena       www.rckulisek.cz
           
Gravidjoga AC Jumping Kangaroos MB ( Na Radouči 1114, Mladá Boleslav) – každné pondělí 19-20,15  www.jkmb.cz
     
Relaxace v graviditě www.montra.cz ( solná jeskyně Jaselská 148)
                                        - www.homeopatie-mb.cz ( homeopatie a reflexní terapie v těhotenství)
     
Masáže pro těhotné p. Šárka Piková Wellness Cosmonos Linhartova 1256, Kosmonosy www.sarkapikova.cz
     
Masáže pro těhotné p. Markéta Šímová, Studio 33, Husova 237, Mladá Boleslav www.studio33mb.cz ( 10%sleva pro klienty ZPŠ a VZP) 
     
Cvičit si můžete také sama – DVD tituly Cvičení pro těhotné a Cvičení po porodu ( 249 Kč) na www.mildproduction.com
 
Nabízíme Vám diagnostiku chlamydiové infekce přímým průkazem CHLAMYDIA antigenu ze stěru z děl. čípku, na počkání, cena 200 Kč.  
 
Pokud potřebujete pomoc psychoterapeuta, doporučujeme www.psychoterapiemb.cz MUDr. Hrnčířová.
 
Pokud chcete určit pohlaví dítěte před porodem, požádejte lékařku. Ultrazvukem lze zjistit pohlaví plodu po 16. týdnu těhotenství. Poplatek 100 Kč. Při ultrazvukovém vyšetření můžete také požádat o fotografii miminka či zaslání snímku ve formátu jpg jako přílohu emailem. Poplatek 50 Kč.
 
Registrace do porodnice = sepsání porodopisu  na Gynekologicko porodnickém oddělení Oblastní nemocnice Mladá Boleslav se provádí mezi 30. a 32. týdnem těhotenství po telefonickém objednání na tel: 326 742 609 ( volat út, čt, pá)
 
Kurz předporodní přípravy(  i pro partnery) na Gyn. -  por odd Nemocnice MB – objednejte e na tel č. 326 742 609  - cena 600 Kč = včetně přítomnosti partnera u porodu
 
    
Do porodnice vezměte s sebou:
  • noční košili( rozepínání vpředu), župan, ponožky, čisté přezůvky, přezůvky do sprchy
  • hygienické potřeby, ručníky, sprchový gel( lépe pro intimní hygienu), toaletní papír, jednorázové kalhotky, vložky ( 10ks/den), neperlivá voda, jelení lůj, užívané léky
  • kojeneckou podprsenku a prsní vložky do ní, Bepanthen mast, náhradní noční košile, ručníky, vložky
  • jednorázové plenky pro miminko
  • oblečení pro miminko si připravte doma a nechte si ho přinést před propuštěním, zkuste si upínání prázdné autosedačky do auta

Při potížích s kojením doporučujeme laktační poradkyni Mgr.J. Herzánovou www.kojenimb.cz

 
Při dotazech či potížích v těhotenství a v šestinedělí ( včetně kojení) se obraťte telefonicky či emailem na svého gynekologa: 
    MUDr. Jana Studničná, Gynekologická ambulance, Jaselská 181,  293 01 Mladá Boleslav
    Tel: 326 702 848     725 153 663     This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.     www.gynekologie-mb.cz
 
Mimo pracovní dobu se obracejte na porodnici na tel: 326 742 600. Pokud musíte použít sanitu, volejte tel. 155 (Rychlá záchranná služba.).